Październik jest pierwszym miesiącem na rynku gazu ziemnego, w którym sprzedawcy gazu ziemnego nie mają obowiązku składania do zatwierdzenia taryf gazu ziemnego. Trwało bo bardzo długo, ponieważ tzw. mapa drogowa uwolnienia cen gazu w Polsce miała być w pełni zrealizowana do 2015 roku. W końcu dla sektora biznesowego liberalizacja objęła już wszystkie grupy taryfowe. Czy w związku ze zmianą na rynku w tym obszarze w najbliższych miesiącach wyższe ceny gazu dla firm staną się faktem i czy sama liberalizacja rynku spowoduje wzrosty cen czy wręcz przeciwnie będziemy za gaz ziemny płacić mniej?

Wyższe ceny gazu dla firm zależne od wielu czynników

Na finalną cenę za gaz ziemny wpływa bardzo wiele czynników. Niewątpliwie w tym roku i na początku roku 2018 istotnym czynnikiem będzie także liberalizacja rynku gazu. Na początku skupmy się na tym czy samo uwolnienie cen gazu dla przedsiębiorców wpłynie na wyższe ceny gazu dla firm, zakładając, że pozostałe czynniki rynkowe pozostaną bez zmian.

Odnieść powinniśmy się do sytuacji jaka miała już w Polsce miejsce na rynku energii. Chodzi o pełną liberalizację cen prądu dla firm. Kilka lat temu spowodowało to wzrost ceny prądu dla przemysłu. Podwyżki na rynku trwały kilkanaście miesięcy. Po tym okresie czasu, aż do dnia dzisiejszego mamy sytuacje, w której ceny energii są na nieporównywalnie niższym poziomie, niż te sprzed liberalizacji rynku energii. Dlaczego w takim razie w początkowym okresie ” Wolności” ceny prądu wzrosły? Powód był raczej oczywisty: bardzo mała konkurencja na rynku, która niższymi cenami łatwo pozyskiwała nowych klientów, ale zasięg działania początkowo nie był odczuwalny dla największych graczy, którzy wykorzystali sytuację rynkową do podwyżek. Im większa grupa przedsiębiorców “odpływała” tym ceny także u największych sprzedawców prądu takich jak Tauron, PGE, Enea czy Energa spadały.

W przypadku gazu ziemnego sama liberalizacja rynku gazu nie powinna spowodować podwyżki cen gazu w PGNiG z dwóch powodów:

  • obecnie mamy bardzo dużą konkurencje na rynku, która błyskawicznie przejęłaby klientów od PGNiG
  • Dużo mniejsza potencjalna ilość odbiorców gazu w segmencie B2B w stosunku do odbiorców prądu, który zużywają wszyscy. Odpływ klientów były od samego początku dużo bardziej odczuwalny

Wyższe ceny gazu dla firm w 2018

Jeśli jednak do podwyżek dojdzie nie należy tego jednoznacznie kojarzyć z liberalizacją rynku gazu ziemnego. Wpływ innych czynników takich jak koszty zakupy gazu do Rosji czy LNG w Świnoujściu z różnych stron świata w zdecydowanie większym stopniu negatywnie mogą wpłynąć na koszt kWh gazu ziemnego jaki będzie nam sprzedawany

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *